Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co cesarskie, cesarzowi

13 czerwca 1998 | Gazeta | JG

LIST Z LONDY-

Co cesarskie, cesarzowi

JOZEF GARLIńSKI

Po dwóch bombach atomowych, zrzuconych 6 i 9 sierpnia 1945 roku na Hiroszimę i Nagasaki, Japonia skapitulowała, ale pod jednym warunkiem. Cesarz, któremu oddawano cześć boską, nie może przed nikim odpowiadać i ma pozostać głową państwa. Było już wiadomo, że nazistowscy przywódcy Trzeciej Rzeszy staną przed międzynarodowym trybunałem. Japończycy spodziewali się tego samego, wielu czołowych polityków i wojskowych odebrało sobie życie, ale cesarz miał pozostać nie tknięty i Amerykanie zaakceptowali to stanowisko.

W maju 1947 r. , pod naciskiem generała Mac Arthura, stojącego na czele amerykańskich okupacyjnych wojsk, została zmieniona japońska konstytucja (pierwsza, nowoczesna, to rok 1889) , i w niej cesarz, który pozostał głową państwa, został w swych prawach ograniczony do roli wyłącznie reprezentacyjnej. Dlatego, gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1412

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament