Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

13 czerwca 1998 | Plus Minus | KR

RAPTULARZ KOŃCA WIEKU

Informacje

Zapach wanilii

KRZYSZTOF RUTKOWSKI

"Tak mało znamy samych siebie, iż niejdnemu zda się, że umiera, podczas gdy ma się dobrze; inni myślą, że mają się dobrze, wówczas gdy są bliscy śmierci, nie czując, bliskiej gorączki lub tworzącego się wrzodu".

Blaise Pascal, "Myśli" 220 (431)

1.

Choroba Huntingtona pojawia się zwykle po czterdziestce ipowoduje nieuchronną i nieodwracalną degradację umysłową i fizyczną. Chory więdnie. Zanika. Niknie. Na chorobę Huntingtona nie ma żadnego lekarstwa. Żadnej ulgi. Ewentualnie przyspieszenie zgonu, czyli skrócenie agonii. W roku 1993 lekarze odkryli, że choroba Huntingtona powstaje na skutek anomalii genetycznych. Choroba jest nieuleczalna, ale za to -- w dużym stopniu -- przewidywalna. Lekarze mogą uprzedzić chorego, co go czeka. Jeśli, oczywiście, zechce wiedzieć. I potrafi unieść ciężar wiedzy, a tego oczywiście nie da się przewidzieć: nie wiem, czy chciałbym wiedzieć, chociaż wiem już na pewno, że Pascal się nie mylił. Trzeba "lękać się śmierci poza niebezpieczeństwem, a nie w niebezpieczeństwie; gdyż trzeba być mężczyzną".

2.

Choroba Huntingtona wygląda na parodię żywota, na degenerację w przyspieszonym tempie. W ruchu, ale bez napięcia, które istnieniu nadaje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1412

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament