Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Białe plamy i czarne dziury

10 października 1998 | Publicystyka, Opinie | ES

Potencjałrozwojowy powiatów

Białe plamy i czarne dziury

EDMUND SZOT

Polska jest krajem o dość dużych kontrastach gospodarczych i cywilizacyjnych, przy czym linia podziału biegnie tu zarówno między wsią a miastem, jak i między wschodem a zachodem kraju. Wyróżniają się także południowe rejony Polski. Najistotniejsze różnice istnieją oczywiście między miastem a wsią iwystępowanie takich różnic obserwuje się w większości krajów w Europie i w świecie. Przyczyny tych zróżnicowań mają w większości charakter obiektywny: różna gęstość zaludnienia, charakter zajęcia ludności (tu różnice w poziomie życia mają już częściowo charakter subiektywny) , trudniejszy dostęp do oświaty, kultury, w sumie już na starcie gorsze możliwości przebijania się przez życie.

Najważniejsze różnice

W warunkach polskich najważniejsze wydaje się obecnie to, że mieszkańcy miast i wsi nie mają równego dostępu do miejsc pracy. Drugi, a rodzący się z pierwszego ważny czynnik zróżnicowania miast i wsi wynika z daleko niejednakowych obecnie dochodów społeczności miejskiej i wiejskiej. Ta druga przeżywa okres niezawinionej pauperyzacji, związanej z silnie liberalną polityką nie dopuszczającą możliwości większego wspierania rolnictwa z budżetu państwa. Być może prowadzenie takiej polityki wobec wsi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1514

Spis treści
Zamów abonament