Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Drogą pod wiatr

10 października 1998 | Publicystyka, Opinie | JA

KRYZYS I POLSKA

Nie ma czasu na bierne obserwowanie, który z modeli społeczno-ekonomicznych okaże się odporniejszy na wstrząsy

Drogą pod wiatr

JANUSZ A. MAJCHEREK

Widmo, widmo krąży nad światem -- widmo kryzysu. Mnożą się spekulacje co do ewentualności i przyczyn ogólnoświatowego załamania finansowo-ekonomicznego. Problem dotyczy również Polski, nie tylko dlatego, że jej gospodarka stanowi już część globalnego rynku, ale ponieważ wciąż jest ona w fazie nie dokończonej przebudowy i poszukiwania optymalnego modelu rozwoju.

Ustalenie, które systemy ekonomicznopolityczne są najbardziej podatne na kryzys, a które najbardziej odporne, będzie więc miało fundamentalne znaczenie dla wyboru właściwych strategii w polskiej polityce gospodarczej. Ma rację Janusz Jankowiak ("Nas nie dotyczy? ", "Rz" nr 230 z 1 października) , że dyskusja na temat zapobiegania i przeciwdziałania finansowym kryzysom powinna być w naszym kraju bardziej ożywiona i pogłębiona niż dotychczas.

Ocena różnych modeli rozwoju gospodarczego powinna być jednak zawsze ostrożna i długofalowa, unikająca pochopności i doraźności. Do dzisiaj spotyka się zwolenników takich np. poglądów, że najlepiej z kryzysem lat 30. i bezrobociem radziły sobie hitlerowskie Niemcy, a budowa infrastruktury...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1514

Spis treści
Zamów abonament