Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ekstradycja: kogo, kiedy i pod jakimi warunkami

21 lipca 1994 | Prawo | ŻS

Europejskie konwencje

Ekstradycja: kogo, kiedy i pod jakimi warunkami

Co jakiś czas opinię publiczną bulwersują sprawy związane z wydawaniem z innych państw pod polską jurysdykcję -- lub odmową takiej pomocy dla naszych organów ścigania -- podejrzanych o różne przestępstwa. Tak było np. z tzw. aferą karabinową, tak jest teraz z Bagsikiem.

Zasady wydawania przestępców z państwa do państwa powinny być teraz bardziej klarowne: 15 czerwca 1993 r. Polska przystąpiła do europejskiej konwencji o ekstradycji sporządzonej w Paryżu 13 grudnia 1957 r. W stosunku do naszego państwa weszła ona w życie 13 grudnia 1993 r. ; informacja na ten temat ukazała się w Dz. U. nr 70 z 21 czerwca 1994 r.

Zastanawialiśmy się zatem dość długo, prawie 35 lat, czy zaakceptować tego typu międzynarodowe zobowiązania. Nie byliśmy jednak odosobnieni -- niewiele krócej rozważały ten problem państwa, których "europejskość" nigdy nie była podważana (patrz: wykaz) .

Sprawa jest niebagatelna: wniosek ekstradycyjny może ujawniać kolizję różnych interesów, a uchodzi za zdecydowanie kontrowersyjny, gdy np. dotyczy własnego obywatela.

Konwencja wyraźnie zobowiazuje do wydawania sprawców przestępstw, tyle że nie zawsze i nie bezwarunkowo.

Pierwsze kilkanaście artykułów i postanowienia protokołów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 223

Spis treści
Zamów abonament