Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Joystick zamiast skalpela

08 kwietnia 1999 | Nauka i Technika | ZW

MEDYCYNA

Najpóźniej za 10-20 latroboty zastąpią chirurgów na salach operacyjnych

Joystick zamiast skalpela

ZBIGNIEW WOJTASI ńSKI

Chirurdzy coraz częściej posługują się robotami zdolnymi na ich polecenie wykonywać nawet skomplikowane operacje. W klinice kardiologicznej w Lipsku lekarze za ich pomocą już kilkanaście razy wszczepiali bypassy. W Paryżu od roku wykonywane są zabiegi naprawy uszkodzonych zastawek serca. W ciągu pięciu lat na salach operacyjnych pojawią się automaty sterowane jedynie głosem.

Postęp w robotyzacji chirurgii jest zaskakujący. Jeszcze niedawno manipulatory były wykorzystywane wyłącznie do prostych zabiegów, np. do precyzyjnego wydrążenia w kości otworu niezbędnego do zamocowania endoprotezy. Obecnie specjaliści niemal się prześcigają w coraz bardziej śmiałych operacjach, do których używają robotów. Najwięcej z nich jest przeprowadzanych w kardiochirurgii: w dość trudnych i precyzyjnych operacjach serca, wykonywanych przez "dziurkę od klucza" -- metodą endoskopową.

Automatyczny kardiochirurg

W Centrum Chorób Serca w Lipsku, jednym z najnowocześniejszych tego typu ośrodków w Niemczech, wykonujący zabieg chirurdzy pod kierunkiem prof. Friedricha-Wilhelma Mohra nawet nie widzą pacjenta....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1666

Spis treści
Zamów abonament