Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przypomnienie Eibischa

03 sierpnia 1994 | Kultura | MM

Przypomnienie Eibischa

W warszawskiej Galerii Akademii Sztuk Pięknych można oglądać wystawę jednego z czołowych polskich kolorystów, Eugeniusza Eibischa. Dzięki współpracy z Muzeum Narodowym, które wypożyczyło 30 płócień malarza ze swej kolekcji, doszło do zorganizowania pokazu odzwierciedlającego -- w skrótowej formie -- przeobrażenia, jakim uległa sztuka Eibischa od początków aż po lata 70. Ekspozycja, która będzie trwała do końca sierpnia br. , należy do cyklu prezentacji wybitnych pedagogów stołecznej ASP.

Trudno uwierzyć, że choć Eibisch zmarł przed siedmioma laty, obecna wystawa jest pierwszym po 27 latach przypomnieniem jego twórczości. A przecież przez kilkadziesiąt lat należał do najpopularniejszych polskich artystów, obsypywanych nagrodami i zaszczytami; uważany był za malarską wyrocznię, symbol wierności kolorystycznej tradycji, sięgającej korzeniami do impresjonizmu. Jak mało który pedagog warszawskiej uczelni, nigdy nie tolerował w swej pracowni odstępstw od tego, co sam uważał w sztuce za święte. Nic dziwnego, że w latach 60. jego despotyczna natura zrażała studentów, pragnących większej samodzielności, sprzeciwiających się powiększaniu zastępów "małych Eibischków". Nie miało to jednak wpływu na odbiór prac tego "despoty", którego retrospektywna wystawa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 234

Spis treści
Zamów abonament