Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Siła wody

03 sierpnia 1994 | Nauka i Technika | KF

Już starożytni doceniali

Siła wody

Sokrates chodził boso po rosie, a Seneka kąpał się przez cały rok w Tybrze. O talassoterapii -- pozytywnym działaniu wody i wpływie hartowania organizmu na zdrowie człowieka -- pisali Hipokrates i Arystoteles. U Persów polewania wodą nakazywały. .. zarządzenia państwowe. A w starożytnym Egipcie kąpiele w Nilu należały do codziennego rytuału i jak podaje się w papirusach, miały wielkie znaczenie dla zdrowia. Wodolecznictwo na przestrzeni wieków zdobywało stopniowo coraz większe uznanie, lecz prawdziwy rozkwit zaczęło przeżywać na początku XIX w. Stało się to za przyczyną chłopa śląskiego Wincentego Priessnitza (od jego nazwiska pochodzi nazwa prysznic) , który zrobił wielki majątek na leczeniu wodą.

W Anglii sanatoria wodolecznicze powstały w 1876 r. , we Francji -- 20 lat później, w Niemczech -- w 1906, a car rosyjski Piotr I w 1717 r. miał powiedzieć paryżanom zdumionym widokiem żołnierzy rosyjskich kąpiących się w lodowatej Sekwanie:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 234

Spis treści
Zamów abonament