Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwszy komandos PRL

14 maja 1999 | Wspomnienia | AK

Edwin Rozłubirski (1926 --1999)

Pierwszy komandos PRL

W 1942 roku 16-letni Edwin Rozłubirski wstąpił do Gwardii Ludowej. Przyjął pseudonim "Gustaw". Szkolił się i przyjął bojowy chrzest w oddziale Ignacego Robba "Narbutta" na Kielecczyźnie. Po powrocie do Warszawy w końcu 1943 roku, razem z uczestnikiem zamachu na niemiecki Cafe Club Lechem Kobylińskim "Konradem", którego został zastępcą, organizował wydzieloną młodzieżową jednostkę Armii Ludowej -- batalion szturmowy podporządkowany bezpośrednio dowództwu okręgu A L Warszawa Miasto. W 1944 roku batalion przyjął imię 4. pułku piechoty Królestwa Polskiego -- "Czwartaków", wsławionych w powstaniu listopadowym obroną Olszynki Grochowskiej.

Zarówno nazwa batalionu, jak i pseudonimy dowódców wskazują, że hołdowali oni ideałom patriotycznym, niepodległościowym ("Czwartakami" nazywał się także 4. pułk piechoty Legionów) i romantycznym, a zarazem lewicowym. Edwin Rozłubirski urodził się w Warszawie, w rodzinie prawnika i oficera rezerwy. Ojciec, zmobilizowany we wrześniu 1939 roku, dostał się pod radziecką okupację; w 1940 roku został aresztowany przez NKWD i odtąd wszelki słuch o nim zaginął. Było to cichą tragedią Edwina, który niechętnie o tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1696

Spis treści

Sport

Nauka i Technika

Konflikt w Kosowie

Zamów abonament