Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Moc sprawcza spójnika "i"

04 czerwca 1999 | Prawo | TD

PRAWO BANKOWE

Krąg wiadomości konfidencjonalnych wytyczono niezupełnie prawidłowo

Moc sprawcza spójnika "i"

T ERESA DUKIET-NAGORSKA

Pojęciowy zakres tajemnicy bankowej wymaga przemyślenia od podstaw.

Sądy i prokuratury, powołując się na art. 105 ust. 1 pkt 2 lit. b) i c) prawa bankowego z 29 sierpnia 1997 r. ( Dz. U. nr 140, poz. 939; dalej: u. p. b. ), kierują do banków pytania w związku z prowadzonymi dochodzeniami i śledztwami. Te zaś muszą określić, które wiadomości objęte tajemnicą bankową mogą być ujawniane bez zagrożenia odpowiedzialnością cywilną banku bądź odpowiedzialnością karną członków jego zarządu (art. 105 ust. 5 u. p. b. , art. 266 § 1 kodeksu karnego) .

Innymi słowy: bank z jednej strony ma obowiązek ujawnić na żądanie sądu lub prokuratora wiadomości objęte tajemnicą bankową, z drugiej jednak udzielenie tym podmiotom wiadomości w zbyt szerokim zakresie spowodować może negatywne konsekwencje dla banku lub osób wchodzących w skład jego zarządu.

Wyjątek od reguły

Ustosunkowując się do zagadnienia, trzeba ustalić treść obowiązku dochowania tajemnicy bankowej, gdyż chodzi o wyjątek od reguły. Opisując obowiązek zachowania tajemnicy bankowej, u. p. b. w art. 104 ust. 1 obejmuje nim "wszystkie wiadomości dotyczące czynności bankowych i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1714

Spis treści

Fotoreportaż

Moje Podróże

Zamów abonament