Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy zajrzymy do przeszłości

17 lipca 1999 | Kraj | BW KG

TECZKI

Kto zostanie prezesem Instytutu Pamięci Narodowej

Kiedy zajrzymy do przeszłości

Prawdopodobnie pod koniec przyszłego roku będziemy mogli dowiedzieć się, czy peerelowskie służby bezpieczeństwa gromadziły na nas materiały. W lipcu Sejm ma wybrać kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. We wrześniu wybierze prezesa. Do dziś nie wiadomo, gdzie będzie się mieścił Instytut, jaki będzie jego budżet i struktura.

Głównym celem Instytutu Pamięci Narodowej -- Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu będzie udostępnianie osobom pokrzywdzonym dotyczących ich dokumentów, wytworzonych przez organy bezpieczeństwa PRL.

I nstytucje zobowiązane do przekazania akt do Instytutu Pamięci Narodowej, czyli m. in. MSWiA, UOP, MON, Ministerstwo Sprawiedliwości, prezesi sądów powszechnych i wojskowych, dyrektorzy Archiwum Akt Nowych oraz innych archiwów państwowych, mają obowiązek, w terminie 60 dni od utworzenia Instytutu, przygotować akta do przekazania. Termin przejęcia dokumentów będzie wyznaczał poszczególnym archiwom prezes Instytutu.

Kiedy zacznie działać

W przyszłym tygodniu Sejm ma wybrać 11-osobowe kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. W jego skład wchodzi 2 członków wyznaczonych przez Krajową Radę Sądownictwa (wyznaczyła Marię Myślińską z Naczelnego Sądu Administracyjnego i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1751

Spis treści
Zamów abonament