Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odpowiedzi na listy

17 lipca 1999 | Prawo | IL

Odpowiedzi na listy

Mieszkanie po żonie dziadka

Marcin T. , Warszawa. Mieszkanie otrzymało na mocy testamentu pozostawionego przez żonę dziadka (macochę ich matki) dwu braci. Jeden ma własne mieszkanie i nie jest zainteresowany zamieszkaniem w spadkowym lokum. Drugi zamierza w nim zamieszkać. Pyta, czy będzie płacił podatek spadkowy i jaki. Mieszkanie liczy 56 mkw.

Otóż ten ze spadkobierców, który zamierza zamieszkać w spadkowym lokum, nie będzie płacił podatku. Skorzysta bowiem ze zwolnienia z tej daniny polegającego na wyłączeniu z wartości spadku lub darowizny równowartości 110 mkw. takiego lokum -- na wszystkich spadkobierców (zwolnienie nie obejmuje wartości działki) . W odniesieniu do mieszkań i domów pozostawionych w spadku ulga przysługuje spadkobiercom należącym do I i II grupy podatkowej oraz osobom obcym, które sprawowały co najmniej dwa lata opiekę nad spadkodawcą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1751

Spis treści
Zamów abonament