Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Historia PRL według Mrożka

29 lipca 1999 | TeleRzeczpospolita | RB
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

BYLIŚMY NA PLANIE

JERZY JAROCKI W TEATRZE TELEWIZJI

Historia PRL według Mrożka

Większość widzów i krytyków odbiera "Historię PRL według Mrożka" (premiera w listopadzie 1998 roku we wrocławskim Teatrze Polskim) jako bardzo osobiste rozliczenie Jerzego Jarockiego z 45-letnim okresem powojennej historii Polski. - Ten spektakl nie jest moim rozliczeniem z PRL. Pokazuję w nim, w jaki sposób lata historii PRL odbiły się w twórczości Sławomira Mrożka, jednego z naszych znakomitych dramaturgów - mówi reżyser.

W spektaklu Jerzy Jarocki wykorzystał fragmenty dramatów Mrożka - "Zabawa", "Emigranci", "Alfa", "Pieszo", "Portret" - jego felietony i artykuły (m.in. "Popiół? Diament?" z 1983 roku) oraz pieśni z lat stalinowskich. Pierwszym impulsem do stworzenia spektaklu była dla Jarockiego sztuka Mrożka pod tytułem "Alfa", dramat o Lechu Wałęsie. Jest to jedyna sztuka na temat stanu wojennego napisana jeszcze w czasie, gdy on trwał - w 1982 roku, a opublikowana rok później. Jarocki uważa, że gdyby była ona dobra, to nie byłoby potrzeby dokładania innych tekstów. - Mimo swoich ułomności, tekst "Alfy" w jakiś sposób mnie jednak dotknął. Wziąłem z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1761

Spis treści
Zamów abonament