Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Procedury celne

29 września 2000 | Prawo | AG

PODATKI

Po wejściu do Unii Europejskiej

Procedury celne

W obowiązującym od 1 stycznia 1998 r. kodeksie celnym najważniejszą rolę odgrywają tzw. procedury gospodarcze. Ich zasady oraz kwestie zgodności z normami unijnymi wyjaśnia Aleksandra Kalinowska, menedżer Zespołu Handlu Międzynarodowego i Ceł w spółce Arthur Andersen.

Rz: Skład celny, uszlachetnianie czynne, przetwarzanie pod kontrolą, odprawa czasowa oraz uszlachetnianie bierne to procedury wymagające uzyskania pozwolenia władz celnych. Czy tak samo jest w Unii?

ALEKSANDRA KALINOWSKA: Według unijnych przepisów niezbędne jest przedstawienie analizy tzw. warunków ekonomicznych. Organ celny może odmówić udzielenia pozwolenia, jeżeli stosowanie procedury naruszałoby w sposób istotny interesy unijnych producentów lub nie ma uzasadnienia ekonomicznego. U nas tego nie ma, choć projekt nowelizacji kodeksu celnego przewiduje tej treści normę. Nie wiadomo jednak, jakie będą kryteria oceny, czy warunek ekonomiczny został w danym wypadku spełniony. W Unii zmierza się do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2126

Spis treści
Zamów abonament