Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powrót z zesłania

21 grudnia 1994 | Kraj | DJ

Powrót z zesłania

Pierwsi Polacy zesłańcy carscy znaleźli się w Kazachstanie na początku XIX wieku. Sowieci rozpoczęli wywózki polskiej ludności do Kazachstanu w roku 1928, największa fala naszych rodaków została deportowana w roku 1936 -- głównie opierających się kolektywizacji chłopów z Ukrainy i Białorusi. "Miastowych" czekał inny los, krótsza poniewierka -- o czym świadczą m. in. zbiorowe groby w Kuropatach na Białorusi. W latach 1940 -- 1942 do Kazachstanu trafili Polacy z kresów II Rzeczypospolitej, tutaj też o siedliło się sporo zesłańców syberyjskich.

W pułapce losu

Na temat deportacji Polaków z Białorusi i Ukrainy przed 1939 rokiem istnieje skąpa literatura. Nie upomniał się o nich nigdy rząd RP przed wojną. Polacy, którzy mieszkali w Związku Sowieckim przed 17 września 1939 roku, nie mogli wstępować do armii generała Andersa, w układzie Sikorski -- Majski nie zostali u względnieni. Nie mogli być też repatriowani po wojnie, gdyż nie mieli prawnie polskiego obywatelstwa. Do końca lat pięćdziesiątych Polacy traktowani byli w Kazachstanie jak niewolnicy, gorzej niż mieszkający tam Białorusini, Ukraińcy czy Niemcy zesłani przez Stalina w 1941 roku. Pierwsze pieniądze za swoją niewolniczą pracę otrzymali dopiero w 1957 roku.

Problemy te dostrzegał jedynie Kościół katolicki, choć i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 354

Spis treści
Zamów abonament