Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Suwerenna integracja

21 grudnia 1994 | Prawo | RA

Suwerenna integracja

Rozmowa z prof. dr. hab. Andrzejem Wasilkowskim, dyrektorem Instytutu Nauk Prawnych PAN

W kolejnym referendum, pierwsze było w 1972 r. , Norwegowie ponownie powiedzieli "nie" zjednoczonej Europie. Jednym z argumentów była o bawa przed utratą w łasnej suwerenności.

Na trzy dni przed referendum o dbyła się w Instytucie polsko-norweska konferencja na temat "Konstytucje a integracja europejska". Nasi goście byli przejęci i nie ukrywali, że jego wynik może być przykrą niespodzianką dla zwolenników traktatu z Maastricht. Sądzę, że argument o u tracie suwerenności używany przez przeciwników wejścia do Unii, których nie było tak wielu, był pewnym skrótem. Natomiast tak naprawdę, myślę, ta część społeczeństwa opowiedziała się za utrzymaniem tradycyjnego stylu życia. Korzyści ekonomiczne, rzadki to dzisiaj przykład, nie przeważyły nad chęcią pozostania bycia sobą. Dla Norwegów nie był to zresztą tak dramatyczny wybór.

Dlaczego?

Norwegia jest wśród członków-założycieli Paktu Północnoatlatyckiego. Pozostanie pozą Unią nie grozi jej samotnością polityczną i zakłóceniem bezpieczeństwa kraju. Ponadto ufa, że więzi współpracy między krajami nordyckimi, przede wszystkim Szwecją i Finlandią, które wchodzą niebawem do Unii, są tak silne, iż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 354

Spis treści
Zamów abonament