Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wrzesień 1939. Kalendarium obrony stolicy

29 maja 2004 | Specjalny | NM
źródło: Nieznane

Wrzesień 1939 Kalendarium obrony stolicy

  • Powitanie
  • Atmosfera obrony

1 września - pierwsza wyprawa bombowa Luftwaffe z Prus Wschodnich na Warszawę została rozgromiona przez myśliwską Brygadę Pościgową między 7 a 8 rano w okolicach Zegrza. Podobny los spotkał następną wyprawę po południu. W następnych dniach Niemcy przedostawali się jednak coraz częściej nad stolicę i zrzucali bomby. Atakowali mniejszymi grupami z kilku kierunków naraz, a Polacy mieli coraz mniej sprawnych samolotów. Po 6 września, kiedy resztki brygady przeniesiono na wschód, do obrony przed nalotami pozostały tylko nieliczne działka przeciwlotnicze.

3 września - zarządzenie o obronie Warszawy, spowodowane przede wszystkim przełamaniem przez Niemców pozycji armii "Łódź" na zachód od miasta. Na czele obrony stanął dowódca Straży Granicznej, gen. bryg. Walerian Czuma. On dowodził bezpośrednio, mimo zwierzchnictwa, jakie po kilku dniach objął gen. dyw. Juliusz Rómmel - dowódca (raczej teoretycznej) grupy armii "Warszawa". Komisarzem cywilnym obrony był od początku do końca prezydent Warszawy - Stefan Starzyński.

6 września - nocą (na 7 września) tysiące ochotników przystąpiły - na wezwanie radiowe - do kopania okopów i rowów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3239

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament