Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Atomowe technologie

26 kwietnia 1995 | Nauka i Technika | KF

Dla przemysłu i środowiska

Atomowe technologie

Sympozjum "Technika jądrowa w przemyśle, medycynie, rolnictwie i ochronie środowiska", która rozpoczęła się w poniedziałek (24--27 bm. ) zgromadziła najwybitniejszych uczonych, fizyków, chemików, lekarzy i ekspertów wielu dziedzin wykorzystujących atom. Gościem honorowym jest dr Alan E. Walter, prezes Amerykańskiego Towarzystwa Nukleonicznego. W Stanach Zjednoczonych obroty przemysłu i energetyki jądrowej szacuje się na 330 mld dol. Zatrudnionych jest w tej dziedzinie 4, 1 mln osób. Stanowi to 5 proc. Produktu Narodowego Brutto i powyżej 3 proc. ogółu zatrudnionych. W Polsce liczbowo wygląda to skromniej, ale też mamy swoje sukcesy.

Wiązką w ścieki

Technologią o ogromnych perspektywach rozwoju jest radiacyjne usuwanie dwutlenku siarki i tlenków azotu z gazów odlotowych elektrowni. Opracowali ją naukowcy z Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej. W Elektrociepłowni Kawęczyn działa od ponad dwóch lat największa na świecie instalacja pilotowa, w której usuwane są radiacyjnie dwutlenek siarki i tlenki azotu, o wydajności 20 000 Nm sześc. na godzinę, ze sprawnością sięgającą 90--95 proc. Technologia jest konkurencyjna w odniesieniu do tradycyjnych, chemicznych metod oczyszczania gazów spalinowych -- twierdzi prof. Andrzej Chmielewski z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 465

Spis treści
Zamów abonament