Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słowo żyje podwójnym życiem

05 marca 2005 | Książki | JD
źródło: Nieznane

Słowo żyje podwójnym życiem Chlebnikow był jednym z największych nowatorów w poezji XX wieku, tworzącym w tym samym klimacie artystycznym co Meyerhold w teatrze, Skriabin, Prokofiew i Strawiński w muzyce, Malewicz w malarstwie. Rysunkowy portret Chlebnikowa autorstwa Mieczysława Dobrokowskiego, 1921 r. (c) OPEN

Uważany za jednego z najwybitniejszych poetów awangardowych, Wielimir Chlebnikow jest twórcą piekielnie trudnym w odbiorze. Jego liryka - wielowarstwowa i wieloznaczna, a przez to skomplikowana - nie poddaje się zbyt łatwo krytycznoliterackiej interpretacji.

Deprymuje i szokuje, sprawia, że czytelnik czuje się wobec niej bezsilny, gdyż nie może przeniknąć jej intelektualnie ani też ogarnąć duchowo. Ale dzięki temu fascynuje i intryguje. Zrozumieć Chlebnikowa albo raczej - pojąć Chlebnikowa - oto wyzwanie.

Na język polski tłumaczyli go Seweryn Pollak, Anna Kamieńska, Jan Śpiewak, Arnold Słucki, od ponad ćwierć wieku przekłada go Adam Pomorski, który już w roku 1982 ogłosił "Poezje wybrane" Chlebnikowa, a w roku 1984 zredagował specjalny numer miesięcznika "Literatura na Świecie" poświęcony życiu i twórczości rosyjskiego pisarza.

Żebrak, złodziej, wyklęty

Chlebnikow bywa dosadny i brutalny, jak wtedy, gdy na kilka miesięcy przed śmiercią wyznał w jednym z wierszy, pisanych w nędzy: "Wszy tępo modliły się do mnie,/ Co rano...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3474

Spis treści
Zamów abonament