Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeznaczeni do zużycia

05 marca 2005 | Książki | ŁG

OPOWIEŚĆ O REWOLUCJI IRLANDZKIEJ Przeznaczeni do zużycia Niezwykła opowieść o bezdomnym chłopcu z Dublina, który przypadkiem stał się bohaterem, ale i ofiarą irlandzkiej walki o niepodległość. Wiara i entuzjazm młodych bojowników zderzają się na kartach książki z cynizmem polityków, zarówno tych z Londynu, jak i z partii Sinn Fein. Jeden z irlandzkich dziennikarzy porównał tę powieść do "Blaszanego bębenka" Grassa. Tak jak wielkie dzieło niemieckiego pisarza, "Gwiazda zwana Henry" to powieść rozliczeniowa, rozdrapująca niezabliźnione rany.

Roddy Doyle większość swoich powieści poświęcił Irlandczykom, ale dotychczas w swojej prozie nie dotykał tematów bolesnych, co najwyżej drwił sobie z przywar swoich rodaków. Pisał o rozpadzie tradycyjnego irlandzkiego małżeństwa, o "kibolskim" stylu życia robotników Dublina, o ludziach, dla których jedyną rozrywką jest miejscowy pub. Dowcipny, często trafiał na listy bestsellerów. Takie książki, jak: "Paddy Clark Ha Ha Ha" (nagroda Bookera), "Furgonetka" czy sfilmowany "Berbeć", na początku lat 90. zajmowały pierwsze miejsca w zestawieniach tygodnika "Bookseller". Potem przez kilka lat o Doyle'u było cicho, a "Gwiazda zwana Henry" dla czytelników...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3474

Spis treści
Zamów abonament