Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy pośrednik nie pośredniczy

05 marca 2005 | Prawo | KO
źródło: Nieznane

PRAWO KONSUMENCKIE Umowa o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami jest umową starannego działania Gdy pośrednik nie pośredniczy Stroną wielu umów o pośrednictwo jest konsument. Często pojawiają się w nich niedopuszczalne, a co najmniej wątpliwe postanowienia. (c) PAWEŁ GAŁKA

Umowę pośrednictwa w obrocie nieruchomościami reguluje fragmentarycznie art. 180 ustawy o gospodarce nieruchomościami (nie ma jej w kodeksie cywilnym).

Umowa ta wymaga: • formy pisemnej ad solemnitatem (pod rygorem nieważności), • wskazania uprawnionego z niej, wyłącznie licencjonowanego, pośrednika w obrocie nieruchomościami, • klauzuli o posiadanym przez pośrednika ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy jej wykonywaniu.

Może być w niej postanowienie o wyłączności konkretnego pośrednika, co uniemożliwia podpisywanie identycznych w treści umów z innymi agentami w czasie, kiedy klient związany jest umową z klauzulą wyłączności.

Pośrednik ma doprowadzić do zawarcia umów (np. sprzedaży) mających za przedmiot prawo do nieruchomości, a w zamian otrzymać wynagrodzenie (zwyczajowo przyjęte albo określone w umowie).

Ustawa nakłada na pośrednika standard podwyższonej staranności wynikający z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3474

Spis treści
Zamów abonament