Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Romantyczny ambasador

13 maja 1995 | Plus Minus | RJ

Wspomnienie o Stanisławie Gajewskim

Romantyczny ambasador

Nie tylko i nie przede wszystkim dla swych zasług i walorów osobistych, choć generał de Gaulle i jego najbliżsi współpracownicy znali już dobrze ambasadora Gajewskiego, zanim doszli do władzy w maju 1958 roku; cieszył się więc ich zaufaniem.

De Gaulle dzielił narody

na historyczne, z wielowiekową tożsamością i kulturą i wszystkie inne, stosunkowo niedawno ukształtowane. Polskę zaliczał do narodów historycznych. Toteż w kategoriach historycznych sytuował znaczenie Polski w Europie Środkowowschodniej. Mawiał, że reżimy o motywacji ideologicznej przychodzą i odchodzą, ograniczenia suwerenności zczasem mijają, a naród ztysiącletnią tradycją potrafi w sprzyjających okolicznościach odzyskać pełną niezależność.

Obiad w Pałacu Elizejskim był gestem zainteresowania Francji niezależnością Polski. Władysław Gomułka nie potrafił zrozumieć tego przesłania, jak przedtem nie podjął na czas inicjatywy gen. de Gaulle'a, sprecyzowanej w poufnej rozmowie z ambasadorem Gajewskim. Chodziło o niebagatelną dla Polski sprawę, bo wyrażenie przez Francję już w 1958 roku, jako jedynego wówczas państwa zachodniego, formalnego uznania granicy na Odrze i Nysie. Wiązało się to z zaproszeniem Polski do odgrywania w polityce międzynarodowej bardziej samodzielnej roli. Doktrynerstwo ideologiczne i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 478

Spis treści
Zamów abonament