Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Założyli własne firmy

19 czerwca 1993 | Ekonomia | KF

Losy laureatów "Gry o milion"

Założyli własne firmy

Naszych wynalazków starcza na 2 dni światowej "produkcji". Jest to odwrotnie proporcjonalnie do liczby ludzi zajmujących się nauką i badaniami. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że tv zamierza emitować program poświęcony wynalazcom podobny do telewizyjnego konkursu "Gra o milion". Warto więc przypomnieć, jakie są losy tamtych laureatów z lat 80. , czy ich wynalazki zostały wdrożone do produkcji?

Sukcesy w kraju i za granicą

* Janusz Dyduch z Centrum Naukowo-Technicznego Kolejnictwa i W ydziału Transportu Politechniki Warszawskiej jest autorem automatycznej stacji rozrządowej z 1986 r. Do dziś wykonano w kraju 11 takich stacji. W sieci kolei francuskiej eksploatowanych jest 8. Pełny system wyeksportowano na Białoruś, a niektóre jego elementy, jak hamulce torowe, sprzedano do różnych zarządów kolei.

Wówczas podstawowym problemem we wdrożeniu była wielkość przedsięwzięcia. Jedna stacja kosztowała 3-4 mld zł. Twórca zgłosił kolejne wynalazki, m. in. oryginalny system sterowania ruchem pociągów, który zapobiegnie katastrofom kolejowym. Próby są prowadzone na 100-km linii Gdynia -- Laskowice. Następnym wynalazkiem jest kolejowy zestaw kołowy z mechanizmem zmiany rozstawu kół, z normalnotorowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 64

Spis treści
Zamów abonament