Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Arsenał minionych wieków

02 czerwca 2007 | Bitwy świata | MM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Arsenał minionych wieków We wczesnym średniowieczu bizantyjskie Bałkany przejmowały zbrojne wzorce słowiańskie, bułgarskie i węgierskie. Dominowała lekkozbrojna piechota uzbrojona w łuki, topory i włócznie.

Od XIII wieku, a zwłaszcza w XIV, znaczna część Półwyspu Bałkańskiego znalazła się w orbicie wpływów zachodnioeuropejskich. Na terenie Siedmiogrodu skolonizowanego przez Niemców rozwinęły się silne miejskie ośrodki, gdzie prężnie działały doskonałe warsztaty zbrojeniowe. Silnie oddziaływały łacińskie Węgry, a zwłaszcza Italia, mocno infiltrująca tereny nad Adriatykiem. Włosi, obok Niemców, przodowali wówczas w produkcji broni, a mediolańscy płatnerze i miecznicy słynęli na całą Europę z wytwarzania znakomitych narzędzi walki.

Psi pysk księcia Lazara

Najważniejszą formacją w serbskim wojsku XIV wieku była ciężkozbrojna jazda. Bogaci feudałowie serbscy czy bośniaccy mogli pozwolić sobie na pełen rynsztunek, odpowiedni dla konnego rycerza. Czasy bitwy kosowskiej to okres wielkiej popularności przyłbicy. Był to hełm posiadający ruchomą zasłonę twarzy, którą można było odkryć lub w ogóle odczepić. Wykształciła się w XIV wieku i dosyć szybko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4171

Spis treści
Zamów abonament