Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grajmy o finał w eurolidze

16 lipca 2008 | Publicystyka, Opinie | Piotr Semka
źródło: Dziennik Wschodni

Wielu komentatorów szukało winnego, aby odreagować kryzys irlandzki. Wyborcy irlandzkiego nie bardzo wypada pouczać. Ale naszego prezydenta – a i owszem – wyjaśnia europoseł PO w rozmowie z Piotrem Semką

Rz: Co począć z traktatem lizbońskim?

Należy unikać krytykowania i izolowania Irlandii. Szanujmy ich wybór i dajmy im czas na refleksję. Wyraziste naciski na Dublin muszą budzić nasze złe wspomnienia z czasów, gdy wobec Polski padały sugestie wykluczenia jej z Unii. Nie zmienia to jednak faktu, że proces ratyfikacji traktatu lizbońskiego powinien dalej się posuwać. Prezydent Kaczyński nie powinien zwlekać z podpisem.

Ale wtedy stawia się Irlandię do kąta. Chyba o to chodzi Lechowi Kaczyńskiemu, gdy sugeruje, by poczekać z ratyfikacją?

Można różnie oceniać przesłanki, jakie kierowały Irlandczykami, którzy głosowali na nie. Jestem przekonany, że były to także głosy protestu z powodu stylu, w jakim przedstawiono im traktat, sprzeciwu wobec pewnych źle zinterpretowanych zagrożeń dla Irlandii, ale nie dla usprawnienia działania Unii. Według badań większość głosujących na „nie” zakładała, że będzie jeszcze jedno głosowanie, tak jak w przypadku traktatu nicejskiego.

Dlaczego właściwie mamy się martwić kryzysem związanym z ratyfikacją traktatu lizbońskiego? Stosunkowo niedawno sam pan krytykował traktat lizboński. Co się stało, że dziś go pan broni?

Nie traktat lizboński, tylko poprzedni traktat konstytucyjny. I to w sytuacji, która dawała szanse na renegocjacje systemu głosowania w Radzie UE po naszej myśli. Dzisiaj takiej szansy nie ma –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8066

Spis treści
Zamów abonament