Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O wolności, między innymi prasy

24 lutego 1996 | Plus Minus | MR

Notatki znad Renu

O wolności, między innymi prasy

"Patrzenie krytycznym okiem na państwo jest zadaniem prasy. Dziennikarz jest powołany do krytykowania państwa już choćby ze względu na powszechną swobodę poglądów. Dziennikarz jest obywatelem, który robi niejako zawodowy użytek ze swojej wolności poglądów. Ten zawód może wykonywać każdy, kto ma na to ochotę i talent. Do korzystania ze swobody poglądów niepotrzebna jest szczególna legitymacja. Nie można być tu ani wybranym, ani mianowanym, a mimo to dziennikarz jest reprezentantem ogółu -- jeżeli ten ogół konstytuuje się z jednostek. (. .. )

Demokratyczne państwo, traktowane jako instytucja, jest systemem wzajemnej kontroli. Władza polityczna jest podzielona, a pojedyncze organy władzy kontrolują się nawzajem. I dodatkowo kontrolowane są przez prasę. Kto jednak kontroluje władzę prasy? Kiedy rozważa się tę sprawę, dochodzi się do wniosku, że prasa jest w praktyce władzą nie kontrolowaną. (. .. ) Nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 683

Spis treści

Nieruchomości, budownictwo

Zamów abonament