Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaczarowane zamki

24 lutego 1996 | Plus Minus | UE

Podróże do hiperrealności

Zaczarowane zamki

Umberto Eco

Schodząc z parostatku, który płynie wzdłuż wybrzeża Pacyfiku, między San Francisco, Tortillą a parkiem narodowym Los Angeles, patrząc na brzeg przypominający Capri lub Amalfi, na Pacific Highway prowadzącą w dół, ku Santa Barbara, dostrzegamy na łagodnym śródziemnomorskim wzgórzu San Simeón zamek Williama Randolpha Hearsta. Podróżnik czuje, jak serce zaczyna mu szybciej bić, gdyż jest to Xanadu z "Obywatela Kane'a", w którym Orson Welles umiejscowił swoją postać wzorowaną na wielkim magnacie prasowym, przodku nieszczęsnej symbiotyczki Patricii.

Doszedłszy do szczytu samotności bogactwa i sławy, Hearst zbudował sobie własną Fortecę Samotności, którą późniejszy biograf określił jako "połączenie pałacu i muzeum, jakiego nie widziano od czasów Medyceuszy". Niczym w filmie René Claira (ale wtym przypadku rzeczywistość znacznie przewyższa fikcję) kupił po kawałku albo w całości europejskie pałace, opactwa, klasztory, kazał je zdemontować i ponumerować cegła po cegle, następnie zaś wysłać za ocean i odbudować ponownie na zaczarowanym wzgórzu, pośród dzikich zwierząt żyjących na wolności. Ponieważ nie życzył sobie muzeum, lecz renesansowej siedziby, połączył autentyczne fragmenty ze śmiałymi imitacjami, nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 683

Spis treści

Nieruchomości, budownictwo

Zamów abonament