Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownik na etacie tylko w weekend

23 grudnia 2008 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Chcesz prowadzić firmę tylko w soboty, niedziele i święta, ale nie wiesz, czy możesz zatrudnić pracowników jedynie na trzy dni w tygodniu? Nie ma w tym nic trudnego. Twoi pracownicy mogą pracować w tzw. weekendowym systemie czasu pracy

Zatrudnianie pracowników w weekendy jest szczególnie przydatne wtedy, gdy firma właśnie w te dni ma zwiększone zapotrzebowanie na usługi. Tak jest na przykład w kawiarniach czy dyskotekach. Dla większości pracowników te dni, a więc sobota, niedziela i święta są dniami wolnymi od pracy. Dlatego taki weekendowy system pracy może być wykorzystywany przy zatrudnianiu osób przebywających na urlopach wychowawczych, studentów oraz podejmujących dodatkowe zatrudnienie.

Pracodawca nie może narzucić go pracownikowi.

W systemie pracy weekendowej podwładny świadczy pracę wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. Pracodawca, powierzając mu taką pracę, nie musi szukać ku temu żadnego uzasadnienia. Wystarczy, że ma w aktach jego wniosek o powierzenie mu wykonywania zadań służbowych w tym właśnie systemie.

Tylko na wniosek

Bez tego zatrudnienie w systemie pracy weekendowej jest niezgodne z prawem. W takim wniosku musi być wyraźna adnotacja podwładnego wskazująca, w jakie dni tygodnia chce pracować. Wniosek może ponadto zawierać uzasadnienie, ale to nie jest konieczne. Pracodawca musi go przechowywać w części B akt osobowych pracownika.

Oczywiście, propozycja podwładnego dotycząca powierzenia mu pracy we wspomnianym systemie nie musi spotkać się z akceptacją pracodawcy. Ważne jest też to, że i przełożony nie może dowolnie zastosować wobec zatrudnionego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8200

Spis treści
Zamów abonament