Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Weź kredyt na inwestycję – Unia Europejska spłaci jego część

15 września 2009 | Dobra firma | Anna Ogonowska-Rejer Michał Kołtuniak
źródło: Rzeczpospolita

Specjalny fundusz zarządzany przez BGK pomoże przedsiębiorcom w realizacji projektów. Jednak tylko wtedy, gdy wdrożą nowe technologie

Kredyt technologiczny służy finansowaniu innowacyjnych projektów. Jest on udzielany przez banki komercyjne. Później jednak, gdy firma zrealizuje już zadeklarowane przez siebie cele, może liczyć na to, że Bank Gospodarstwa Krajowego spłaci za nią część otrzymanego kapitału.

Dotacje z Unii

Skąd pochodzą środki, dzięki którym firmy nie będą miały obowiązku spłacać wszystkich swoich zobowiązań? Są to m.in. fundusze unijne, a sam kredyt technologiczny został włączony do programu „Innowacyjna gospodarka”. Jest on opisany w tzw. działaniu 4.3. Dlatego też dotacje będą dostępne (mogą być wypłacane) do końca 2015 roku, kiedy realizacja tego programu powinna zostać zakończona. W tym czasie na spłatę kredytów może trafić blisko 410 mln euro. Tylko w bieżącym roku zarezerwowano na ten cel 200 mln zł. Należy jednak pamiętać, że BGK może udzielać promes na wypłatę premii technologicznej tylko do 15 września 2013 r., a banki komercyjne będą podpisywać umowy o kredyt technologiczny tylko do końca października 2013 r.

Po pieniądze do banku

Po kredyt technologiczny firma udaje się do jednego z banków komercyjnych (>patrz ramka).

Zostanie on przyznany pod pewnymi warunkami. Po pierwsze, tak jak w przypadku tradycyjnych kredytów inwestycyjnych, firma musi wykazać zdolność finansową (kredytową) do jego obsługi. Banki badają to we własnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8422

Spis treści
Zamów abonament