Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Badania kliniczne, czyli prawny i podatkowy supeł

15 września 2009 | Prawo | Monika Urbaniak Rafał Staszewski
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Kontrola szpitali prowadzących badania kliniczne zatacza coraz szersze kręgi. Oprócz NIK i NFZ ostatnio do gry wkroczył również fiskus, biorąc pod lupę opodatkowanie wystawianych przez szpitale faktur. Jak zwykle chaos informacyjny pogłębiają skrajnie różne interpretacje – piszą doktor nauk medycznych oraz doktor nauk prawnych i radca prawny; pracownicy naukowi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Jak ważne jest zagadnienie podatku VAT, wiedzą wszystkie firmy CRO (contrach research organisation) prowadzące w imieniu sponsorów badania kliniczne w Polsce. Teraz wątpliwości podatkowe dotyczą kolejnego podmiotu zaangażowanego w badania kliniczne – szpitala, czyli ośrodka badawczego.

Fiskus klasyfikuje

Do tej pory ośrodki badawcze stosowały zwolnioną stawkę podatku VAT. Pojawiają się sugestie, że postępowanie takie jest niezgodne z prawem. Całe zamieszanie wokół opodatkowania badań spowodowane jest przekonaniem części instytucji, że szpitale jedynie wynajmują powierzchnię do ich prowadzenia. Skoro zatem jest to umowa najmu, powinna być objęta stawką 22 proc.

Urzędy skarbowe podjęły karkołomną próbę ustalenia, czym zajmują się szpitale w badaniach klinicznych. Problem tkwi jednak w tym, że to nie organy podatkowe, lecz Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi jest odpowiedzialny za klasyfikację usług. Urząd Statystyczny wydał zaś kilka opinii stwierdzających, że jeśli ośrodek badawczy (szpital) współuczestniczy w realizacji świadczeń na rzecz prowadzonego badania klinicznego, usługi powinien klasyfikować jako PKWiU 85.14.18-00.00, tj. usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane i zwolnione z opodatkowania.

Trzeba pamiętać, że ewentualne, choć wątpliwe, należności podatkowe związane z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8422

Spis treści
Zamów abonament