Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uwzględnij w rozliczeniach dodatek do pensji

29 września 2009 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Pracownica księgowości często zastępuje kasjerkę w czasie jej nieobecności w pracy. Z tego powodu na czas nieokreślony przyznaliśmy jej dodatek za zastępstwo. Zawarliśmy też z nią w tym celu specjalną umowę, zgodnie z którą te pieniądze wypłacamy jej tylko za dni, w które pracuje jako kasjerka. A zatem nie w każdym miesiącu przyznajemy jej ten dodatek. Czy jednak mamy go wliczać do podstawy wymiaru zasiłków?

Tak. Dodatek za zastępstwo należy uwzględniać w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych w wysokości wypłacanej za miesiące, za które wynagrodzenie przyjęto do obliczenia tej podstawy.

Z przedstawionych przez czytelnika zasad wypłaty dodatku wynika, że przysługuje on za wykonaną pracę. Dlatego też należy go uwzględniać w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych w kwocie faktycznie wypłaconej za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Dodatek został przyznany na czas nieokreślony. W związku z tym nie ma podstaw, aby wyłączyć go z podstawy wymiaru w sytuacji, gdy pracownica przez pewien okres nie otrzymuje dodatku, ponieważ nie pełni zastępstwa.

Podstawa prawna:

– art. 42 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)

Brak okładki

Wydanie: 8434

Spis treści
Zamów abonament