Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Królewski szwedzki stół

12 grudnia 2009 | Styl życia | Anna Nowacka-Isaksson
Oryginalnie ozdobione desery
źródło: PAP/EPA
Oryginalnie ozdobione desery
Tegoroczny bankiet  noblowski  w ratuszu sztokholmskim    Na portalu szwedzkiej telewizji kucharz Fredric Andersson opowiada, jak przyrządzić noblowską kolację  w domu.  Na przystawkę proponuje łososiopstrąga z zalewy słono-słodkiej, na główne danie sarenkę w kremie z ziemniaków migdałowych  i siei bałtyckiej. Deser to  glace au four  z ogrzanymi słońcem malinami moroszkami ( http://svtplay.se )
źródło: PAP/EPA
Tegoroczny bankiet noblowski w ratuszu sztokholmskim Na portalu szwedzkiej telewizji kucharz Fredric Andersson opowiada, jak przyrządzić noblowską kolację w domu. Na przystawkę proponuje łososiopstrąga z zalewy słono-słodkiej, na główne danie sarenkę w kremie z ziemniaków migdałowych i siei bałtyckiej. Deser to glace au four z ogrzanymi słońcem malinami moroszkami ( http://svtplay.se )

Każdego roku menu jest objęte ścisłą tajemnicą. Strzeżoną pilniej niż nazwiska laureatów nagrody

Szwedzki stół (smörgasbord) powstał w XVI w. Był to stół przekąsek do wódki, które serwowano w oczekiwaniu na obiad. Prosto ze spiżarni wykładano na niego chleb, masło, sery, ryby i mięso. Goście, którzy zajeżdżali wozami zaprzężonymi w konie, wstępowali do salonu i pili alkohol, zagryzając zimnymi zakąskami.

Dania stawiano w obojętnej kolejności, jednak Tore Wretman, współzałożyciel Akademii Gastronomicznej, zaprowadził porządek na tym narodowym stole i rozsławił go w świecie. Wretman wymyślił pięć rundek podchodzenia po zakąski. W pierwszej miał być śledź i sery. W następnej łosoś i węgorz. Przy trzecim podejściu należało skosztować pasztet, mielonkę z cielęciny, a w czwartym klopsiki i pokusę Janssona – ziemniaki zapiekane z anchois w śmietanie. Na ostatek pozostawały desery: ryż á la Malta, placek z jabłkami, ponczowy tort i sałatka z owoców.

Jednak praca nad koncepcją szwedzkiego stołu nie zakończyła się na pięciu rundkach Wretmana. Gert Klötzke, profesor gastronomii w Umea i doradca przy ustalaniu menu na noblowskie bankiety, uważa, że rundek powinno być osiem. Swoją tezę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8497

Spis treści
Zamów abonament