Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aż dwa okresy próbne poprzedzają stały etat

25 maja 2010 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz

Aby zostać gminnym strażnikiem, trzeba mieć polski paszport, ukończyć 21 lat, korzystać z pełni praw publicznych i mieć co najmniej średnie wykształcenie. Trzeba również cieszyć się nienaganną opinią

Wymienione wymagania nie stanowią jeszcze pełnej listy warunków, jakie musi spełniać kandydat na gminnego policjanta. Art. 24 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (DzU nr 123, poz. 779 ze zm.) wymaga ponadto, aby strażnik był sprawny fizycznie i psychicznie oraz miał uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Pamiętać trzeba również o tym, że strażnikiem nie może zostać osoba „skazana prawomocnym wyrokiem sądu za ścigane z oskarżenia publicznego i umyślnie popełnione przestępstwo lub przestępstwo skarbowe”.

Najpierw na rok, potem na trzy lata

Strażnika zatrudnia się po raz pierwszy na czas określony nie dłuższy niż 12 miesięcy. W tym czasie odbywa on szkolenie podstawowe. Kończy się ono egzaminem, od którego wyniku uzależniona jest dalsza kariera w służbie (umożliwia ją jedynie uzyskanie pozytywnego wyniku).

Egzamin przeprowadza specjalna komisja powołana przez właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego (stołecznego)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8631

Spis treści
Zamów abonament