Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wiatraki grzechu warte

25 maja 2010 | Ekonomia | Magdalena Kozmana
Farma wiatrowa nad Zatoką Pucką
autor zdjęcia: Piotr Wittman
źródło: Fotorzepa
Farma wiatrowa nad Zatoką Pucką
Moc farm wiatrowych będzie szybko rosła
źródło: Fotorzepa
Moc farm wiatrowych będzie szybko rosła

Polska to jedno z najbardziej atrakcyjnych w Europie miejsc do rozwoju energetyki wiatrowej

Polska ma bardzo dobre położenie dla rozwoju energetyki wiatrowej – ocenia Światowa Rada Energii Wiatrowej (GWEC). Przy przeciętnej sile wiatru wynoszącej 5,5 – 7 m na sekundę (na wysokości 50 m) w przeważającej części kraju inwestorzy mogą lokalizować duże kompleksy wiatrowe.

Większość takiej energii w Polsce pochodzi obecnie z 22 dużych farm, głównie z północy kraju. Coraz częściej inwestorzy wybierają jednak inne lokalizacje: Warmię i Mazury, Wielkopolskę, Podkarpacie. Największa polska farma wiatrowa znajduje się w Margoninie w województwie wielkopolskim, jej moc to 120 MW. – Inwestycję ukończyliśmy jesienią ubiegłego roku, ale dopiero pod koniec lutego przyłączyliśmy wszystkie moce do sieci przesyłowej – mówi Jerzy Kalinowski, prezes firmy Neolica.

W Polsce obecni są już wszyscy najważniejsi gracze na europejskim rynku energetyki wiatrowej. Inwestorzy mają pewność, że do 2017 r. obecny system wspierania odnawialnych źródeł energii zostanie utrzymany. Za każdą MWh energii elektrycznej dostają dodatkowy certyfikat, którego cena wynosi już 268 zł. W efekcie Polska ma jedną z najwyższych cen za zieloną energię w Europie. A zgodnie z decyzjami Komisji Europejskiej Polska ma obowiązek zwiększenia wykorzystania energii z odnawialnych źródeł do 15 proc. w 2020 r. Z kolei plany Ministerstwa Gospodarki mówią, że udział zielonej energii elektrycznej w ogólnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8631

Spis treści
Zamów abonament