Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

L4 nie uchroni przed dyscyplinarką

16 czerwca 2010 | Dobra firma | Grzegorz Nowaczek

Możesz rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z winy pracownika nawet w czasie zwolnienia lekarskiego. Bylebyś miał dobry powód i zachował procedury

– Złapano pracownika na kradzieży. Pracodawca nie zdążył mu wręczyć dyscyplinarki, a on na drugi dzień przyniósł L4. Czy trzeba czekać do końca chorobowego, czy jednak można go zwolnić? – pyta czytelnik .

W opisanej sytuacji nie ma przeszkód, aby pracodawca wręczył pracownikowi oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (tzw. dyscyplinarkę) w okresie, w którym pracownik przebywa na zwolnieniu chorobowym.

Zakaz nie działa

Zgodnie z art. 41 kodeksu pracy w czasie, w którym pracownik przebywa na chorobowym, na urlopie, a także w okresie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy pracodawca nie może jedynie złożyć oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę. Zakaz ten nie dotyczy natomiast możliwości rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Co więcej wręczenie dyscyplinarki niezwłocznie po tym, kiedy pracownik przyłapany na kradzieży przynosi L4, będzie zazwyczaj wręcz wskazane. A to z uwagi na czasowe ograniczenie możliwości dokonania takiego zwolnienia.

Art. 52 § 2 k.p. stanowi bowiem, że rozwiązanie umowy o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8649

Spis treści
Zamów abonament