Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sos nas zalewa

10 lipca 2010 | Styl życia | Beata Drewnowska
Do procesu fermentacji sosu sojowego używa się grzybów koji. Dodaje się je do namoczonych ziaren soi, prażonego zboża i słonej wody. Producenci chwalą się,  że używają  tych samych koji  od 300 lat
źródło: Free/Stockfood
Do procesu fermentacji sosu sojowego używa się grzybów koji. Dodaje się je do namoczonych ziaren soi, prażonego zboża i słonej wody. Producenci chwalą się, że używają tych samych koji od 300 lat
źródło: Free/Stockfood
źródło: Materiały Promocyjne

Sos sojowy to symbol kulinariów Kraju Kwitnącej Wiśni. Jest niczym oliwa dla Grecji i chili dla Meksyku

– Bez niego kuchnia w Japonii nie mogłaby istnieć. Potrzebujemy go do 80 procent potraw – tłumaczy Taira Matsuki, kucharz, współwłaściciel warszawskiej firmy Matsuri Sushi dostarczającej japońskie dania na wynos. Tygodniowo zużywa około 15 litrów sosu sojowego. Trudno mu znaleźć jego odpowiednik w naszej kuchni. – Może produkty mleczne. Bardzo dużo ich jecie – zastanawia się mistrz sushi.

Sekretne grzyby koji

Bogactwo odmian sosu sojowego powoduje, że nie można wskazać kraju, który jest liderem w jego produkcji. Sos sojowy powstaje w Japonii i Chinach, ale także w Korei, Wietnamie, Indonezji i Malezji.

Szacuje się jednak, że Japończycy spożywają go najwięcej. Przodują także pod względem bogactwa odmian sosu sojowego. Dodają go nie tylko do – wizytówki kraju – sushi. – Właściwie nie ma dań bez choćby kropli sosu – wyjaśnia Małgorzata Korczak-Sulińska, wspólniczka Matsukiego.

– Popytu na sos sojowy nie zahamował nawet kryzys gospodarczy. Jest dla Japończyków niezbędny – podkreśla Michio Hamaguchi, prezes firmy Yamasa, jednego z największych jego producentów w Japonii. Wytwarza sos nieprzerwanie od 1645 roku. Jednak ten ówczesny miał niewiele wspólnego z dzisiejszym.

Pierwszy sos sojowy powstał około 2,5 tysiąca lat temu w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8670

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament