Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rżnięcie tępym nożem

10 lipca 2010 | Kraj | Katarzyna Borowska
Mam nadzieję, że w odróżnieniu od radykalnej prawicy,  która dziś szaleje w mediach, PO będzie się mitygowała  – uważa Jacek Żakowski
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa
Mam nadzieję, że w odróżnieniu od radykalnej prawicy, która dziś szaleje w mediach, PO będzie się mitygowała – uważa Jacek Żakowski

Gorzej niż teraz w mediach publicznych nie będzie. PO trochę się liczy z opinią publiczną

Rz: Mamy dwóch nowych członków KRRiT. Czy Jan Dworak i Krzysztof Luft to bezpartyjni fachowcy? PO zapowiadała, że tylko tacy będą teraz rządzić mediami.

Jacek Żakowski, publicysta, współtwórca projektu ustawy medialnej środowiska twórców: Dworak z pewnością tak. Jest bliski środowiskowo PO, ale jest niezależny od partyjnych instytucji. Sprzeciwiał się np. likwidacji abonamentu. O Lufcie mogę powiedzieć mniej.

Nowe osoby w KRRiT to tylko jeden krok PO. Jest też ustawa, która zmienia zarządy TVP i Polskiego Radia. Obywatelski Komitet Mediów Publicznych, którego jest pan pełnomocnikiem, protestuje przeciwko niej. Boi się pan, że Platforma upartyjni media?

One już są upartyjnione. Projekt PO niesie ryzyko, że zmieni się tylko partia, która je kontroluje. Trzech z siedmiu członków rad nadzorczych TVP i PR mają wyznaczyć ministrowie z Platformy. W sumie PO miałaby przynajmniej czterech członków, czyli większość. Ta większość decydowałaby o działaniu zarządów mediów publicznych. A KRRiT decydowałaby o programach, jakie będą nadawane, zatwierdzając co roku plany programowo-finansowe. Taki projekt faktycznie tworzy komercyjne media rządowe. Jak w Rosji.

Jednak sytuacja w mediach publicznych jest katastrofalna. Widząc, co się dzieje w „Wiadomościach”, telewizyjnej Jedynce czy radiowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8670

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament