Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy szef każe nagle wrócić z wczasów

23 lipca 2010 | Dobra firma | Patrycja Zawirska

Wtedy, gdy obecność zatrudnionego jest w firmie niezbędna z powodu szczególnych okoliczności, których nie dało się przewidzieć w momencie jego wyjazdu, będzie musiał jednak pokryć wydatki związane ze zmianą terminu wolnego

Urlop może zostać przesunięty na wniosek pracownika. Zgodnie z art. 164 § 1 k.p. prośbę o taką zmianę trzeba umotywować ważnymi przyczynami. Są nimi okoliczności uniemożliwiające wykorzystanie wakacji zgodnie z ich przeznaczeniem, czyli wyłączające wypoczynek.

Przykład 1

Pani Katarzyna zarezerwowała wczasy za granicą od 15 do 29 lipca. 14 lipca zachorowała jej mama. Pani Katarzyna jest jedyną osobą, która może zaopiekować się chorą, czyli przynieść jej zakupy, ugotować posiłek itd.

Mogłaby to robić po pracy. Dlatego postanowiła odwołać wczasy i złożyła wniosek o przesunięcie terminu urlopu. Umotywowała to tym, że sprawowanie opieki nad mamą uniemożliwi jej wykorzystanie urlopu zgodnie z jego przeznaczeniem. Jej prośbę należy uznać za uzasadnioną.

Przykład 2

Pani Magdalena ma zaplanowane wakacje od 20 sierpnia do 3 września. Chce wyjechać w góry. Z prognozy pogody wynika, że spodziewane są wtedy deszcze.

Zła pogoda nie jest ważną przyczyną, która

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8681

Spis treści
Zamów abonament