Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pożegnanie kilku osób nie stanowi grupowych redukcji

18 sierpnia 2010 | Dobra firma | Jolanta Zarzecka-Sawicka

Wydłużenie okresu zmniejszania liczby posad z 30 dni do np. dwóch miesięcy ma znaczenie jedynie przy klasycznym rozstaniu masowym. Pozwala bowiem zastosować tryb uproszczony zamiast tego z pełną procedurą

– Wypowiedziano nam najem lokalu handlowego, w którym zatrudniamy siedem osób. Ogółem mamy 50 pracowników. Czy zwolnienie załogi z tego powodu jest zwolnieniem grupowym? Czy należy je zgłosić powiatowemu urzędowi pracy? Czy zwalnianym należą się odprawy i w jakiej wysokości?

Jaką podstawę prawną podać w świadectwie pracy? Czy jeśli proces redukcji etatów trwałby dwa miesiące, coś by to zmieniło? – pyta czytelniczka .

Wypowiedzenie najmu lokalu handlowego ma prowadzić do likwidacji siedmiu stanowisk pracy, które znajdowały się właśnie w tym pomieszczeniu.

Mamy więc tu do czynienia z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących zatrudnionych. A sytuację ich zwolnień reguluje ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm., dalej ustawa).

Co najmniej 20 na etatach ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8703

Spis treści
Zamów abonament