Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba podać powód

18 sierpnia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Ryszard Sadlik

Zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego wymaga zachowania przewidzianych przez prawo pracy warunków formalnych. Jednym z nich jest konieczność podania konkretnej przyczyny wypowiedzenia

Jeżeli pracodawca chce zmodyfikować warunki pracy lub płacy na niekorzystne dla pracownika, który nie wyraża na nie zgody, musi się posłużyć wypowiedzeniem zmieniającym.

Nowa propozycja

Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy następuje wtedy, gdy pracodawca proponuje pracownikowi na piśmie nowe warunki pracy lub płacy. Wskazuje na to wprost art. 42 § 2 k.p. Orzecznictwo sądowe precyzuje jednak, iż z wypowiedzeniem zmieniającym mamy do czynienia wtedy, gdy pracodawca wypowiada dotychczasowe warunki pracy lub płacy i zarazem proponuje w to miejsce nowe warunki.

Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 7 I 1997 r. (I PKN 51/96). Zatem wypowiedzenie zmieniające powinno zawierać wskazanie, jakie warunki ulegną zmianie i co pracodawca proponuje w ich miejsce.

Wypowiedzenie zmieniające może być zastosowane względem każdego rodzaju umowy o pracę, która może być rozwiązana za wypowiedzeniem. Przede wszystkim jednak dotyczy ono umów zawartych na czas nieokreślony. W tym bowiem przypadku najczęściej dochodzi do zmian treści stosunku pracy.

Do wypowiedzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8703

Spis treści
Zamów abonament