Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samorządy muszą zdefiniować swe potrzeby, cele i zagrożenia

09 listopada 2010 | Dobra firma | Michał Kołtuniak
źródło: Rzeczpospolita

Niezależnie od tego, jak będzie wyglądał budżet Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020, gminy będą musiały się rozwijać, inwestować i pozyskiwać na to niezbędne środki

Polska stała się odbiorcą największego w historii Unii Europejskiej wsparcia ze strony środków strukturalnych (funduszy europejskich), co czyni z niej swoiste laboratorium doświadczalne skuteczności i efektywności tzw. polityki spójności.

Od tego, w jaki sposób wykorzystamy tę szansę, zależy nie tylko rozwój kraju, ale także przyszłość systemu unijnego wsparcia, tak ważnego z punktu widzenia interesu naszego kraju.

Debata nad kształtem polityki spójności po 2013 r. została formalnie rozpoczęta przez Komisję Europejską podczas tzw. forum kohezyjnego we wrześniu 2007 r.

Jednak niezależnie od tego jak ta debata się zakończy, już teraz jednostki samorządu terytorialnego każdego szczebla powinny planować strategię własnego rozwoju na kolejne lata. Jednym z dokumentów, który daje w tym zakresie ważne wskazówki, jest „Krajowa strategia rozwoju regionalnego 2010 – 2020: regiony, miasta, obszary wiejskie”.

Dokument przyjęty 13 lipca br. przez Radę Ministrów wyznacza kierunki rozwoju Polski i polskich regionów. Co istotne, będzie on stanowił podstawę do podziału następnej puli funduszy europejskich na lata 2014 – 2020. Jakie zatem wskazówki daje on samorządom?

Konkurencyjność, spójność i sprawność

Krajowa strategia rozwoju regionalnego 2010 – 2020 wyznacza trzy podstawowe cele:

-...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8773

Spis treści
Zamów abonament