Zielona elektronika
Zielona elektronika
Milion komputerów osobistych zostanie wyrzuconych na śmietnik, tylko w Wielkiej Brytanii, w ciągu tego roku -- szacują eksperci z ICL, największego brytyjskiego koncernu komputerowego. Waga tego złomu komputerowego wyniesie 2 tys. ton i zajmie on powierzchnię ziemi równą kilku boiskom footbolowym.
Mayer Cohen -- fabryka recyklingu w Walii zajmuje się przetwarzaniem i utylizacją lamp kineskopowych, zużytych aparatów telefonicznych i innych elektrourządzeń. I nie jest jedyną na świecie. IBM, Compaq, DEC, Hewlett-Packard, Simens-Nixdorf czy Nokia współpracują z firmami przetwarzającymi surowce wtórne w celu odzyskania wartościowych części ze starych czy uszkodzonych urządzeń.
W Niemczech wprowadzono dekret dotyczący złomu elektronicznego, który zobowiązuje producentów tego sprzętu (w tym i komputerów) do nieodpłatnego odbierania zniszczonych i zużytych urządzeń elektronicznych. Unia Europejska domaga się potraktowania elektronicznych i elektrycznych odpadów w sposób priorytetowy. Można spodziewać się nowych regulacji prawnych, które zaczną obowiązywać i w tej dziedzinie.
Na przykład Grundig
Wielu europejskich producentów telewizorów pracuje nad uproszczeniem budowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta