Perspektywy dalszego wzrostu
Średniookresowa prognoza rozwoju gospodarczego Polski
Perspektywy dalszego wzrostu
Władysław Welfe, Aleksander Welfe, Waldemar Florczak
Podstawowym czynnikiem wzrostu stał się w bieżącym roku krajowy popyt finalny, a szczególnie jego główne składniki -- inwestycje oraz indywidualna konsumpcja. W pierwszej połowie roku stopa wzrostu nakładów inwestycyjnych sięgała 19 proc. , tj. była bliska ubiegłorocznej. Przewidujemy, iż w skali całego roku będzie ona nie mniejsza niż 15 proc. Przyczyn tego wzrostu dopatrujemy się głównie w wydłużeniu efektów ulg inwestycyjnych.
Również indywidualna konsumpcja rośnie szybciej niż przewidywano, a tempo jej wzrostu może wynieść w tym roku ok. 6 proc. Stąd spodziewamy się, że krajowy popyt finalny zwiększy się o 7, 5 proc.
Eksport netto (obejmujący handel przygraniczny i usługi) po raz pierwszy w roku bieżącym wykaże spadek. Wynika to z malejącego tempa wzrostu eksportu (a to z kolei jest efektem niskiej dynamiki wzrostu naszych największych partnerów gospodarczych, zwłaszcza Niemiec, oraz opóźniającego się ożywienia w Rosji i innych krajach Europy Wschodniej) a także z realnej aprecjacji złotego. W efekcie przewidujemy przyrost eksportu towarów o ok. 10 proc. Import natomiast wzrośnie szybciej niż przewidywano, tj. o ok. 18 proc. , na co ma wpływ nie tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta