Lepsza koniunktura na eksport do Niemiec
Oprócz materiałów dla budownictwa
Lepsza koniunktura na eksport do Niemiec
W I połowie br. oficjalnie notowany polski eksport do Niemiec zmniejszył się o 3, 5 proc. i po raz pierwszy od wielu lat jego wartość była mniejsza od importu z RFN. MWGzZ przewiduje jednak, że w tym roku uda się zrównoważyć wymianę handlową z naszym zachodnim sąsiadem, dzięki zwiększeniu o 5-7 proc. wartości towarów wysyłanych za Odrę. Poprawę koniunktury na niemieckim rynku odnotowują w ostatnich miesiącach niemal wszystkie pytane przez nas firmy oprócz tych, które działają w branży budowlanej. Analizując sytuację gospodarczą w ub. m. Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH zanotował wzrost o 11 pkt. salda zamówień eksportowych, natomiast GUS ujawnił, że większość przedsiębiorstw spodziewa się poprawy koniunktury właśnie dzięki większym zamówieniom na rynkach zagranicznych.
Meble -- chodliwy towar
Polskie meble są już od wielu lat tradycyjnym towarem eksportowym do Niemiec. Od końca ub. r. ich sprzedaż wyraźnie jednak zmalała i pewną poprawę zanotowaliśmy dopiero w ostatnim miesiącu -- twierdzi prezes Bydgoskich Fabryk Mebli, Jerzy Nowak. Jego zdaniem, we wrześniu firma sprzeda do RFN o połowę więcej niż w miesiącach letnich i o 10-20 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. r. Spółka, której 60 proc. akcji należy do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta