Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

* Karanie dziennikarzy prowadzi do cenzury * Politycy pod ostrą kontrolą

17 listopada 1993 | Prawo | MA

Kamienie milowe

* Karanie dziennikarzy prowadzi do cenzury * Politycy pod ostrą kontrolą

W sprawie Lingens przeciwko Austrii (orzeczenie -- 8 lipca 1986 r. ; A. 103) Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, jak daleko można się posunąć w krytykowaniu polityków w demokratycznym państwie bez narażenia się na sankcje.

Zdaniem sędziów ze Strasburga dopuszczalne granice są tu szersze niż w odniesieniu do innych obywateli. Osoby publiczne świadomie wystawiają się na ostrą kontrolę. Muszą więc być bardziej tolerancyjne, nawet wobec brutalnych ataków.

W październiku 1975 r. , cztery dni po wyborach parlamentarnych w Austrii, Simon Wiesenthal, szef Żydowskiego Centrum Dokumentacji, oskarżył Friedricha Petera, przewodniczącego Austriackiej Partii Liberalnej, że służył podczas II wojny światowej w brygadzie SS, która brała udział w masakrach w Związku Radzieckim. Peter potwierdził, że był w tej jednostce, nie uczestniczył jednak w zbrodniach. Wiesenthal wcale zresztą tego nie twierdził. Następnego dnia zadano w telewizji kilka pytań dotyczących Petera Bruno Kreiskiemu, kanclerzowi i liderowi Austriackiej Partii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 117

Spis treści
Zamów abonament