Rejestry jawne i solidne
Niemieckie spółki
Rejestry jawne i solidne
Pouczającą lekturą, nie tylko dla prawników, jest kodeks handlowy Niemiec (HGB) , który ukazał się właśnie w polskim tłumaczeniu staraniem Kancelarii Prawniczej "Norma" s. c. Autorka tłumaczenia, Renata Janusz, świadomie używa terminów nie mających odpowiedników w polskim prawie, ponieważ instytucje, których dotyczą, różnią się od funkcjonujących w naszym systemie prawnym. Świadomie, bo udało się jej ukończyć studia prawnicze zarówno w polskiej, jak i niemieckiej uczelni.
Systematyka tej ustawy jest zupełnie inna niż naszego kodeksu handlowego.
Księga pierwsza: "Stan handlowy", mówi o statusie kupca, rejestrze handlowym, firmie, księgach handlowych, prokurze, pełnomocnictwie, przedstawicielu handlowym, a więc instytucjach znanych również naszemu prawu cywilnemu, ale także dziwnych dla nas pomocnikach i uczniach kupca (choć rozwiązań prawnych dla tego typu relacji można by się doszukać i w naszym prawie) , o maklerach handlowych, którzy pod tą nazwą nigdzie właściwie w naszych ustawach się nie pojawiają.
Księga druga normuje zasady funkcjonowania spółek handlowych, ale ustrój organizacyjny tylko spółki cichej i komandytowej. Statusy najbardziej u nas rozpowszechnionych spółek -- z o. o. oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta