Dwie strony traktatu NAFTA
Przyszłość wolnego handlu w rękach amerykańskiego Kongresu
Dwie strony traktatu NAFTA
Środowa decyzja Kongresu Stanów Zjednoczonych o ratyfikacji lub odrzuceniu traktatu NAFTA (North America Free Trade Agreement) będzie miała daleko szersze, ogólnoświatowe implikacje. Wielu twierdzi nawet, że zależy od niej przyszłość wolnego handlu na świecie w najbliższych dekadach.
Odrzucenie NAFTA będzie przede wszystkim porażką prezydenta Clintona, która może zaważyć na dalszym losie jego prezydentury. Byłby to pierwszy traktat handlowy odrzucony przez Kongres od momentu przekazania w 1934 r. prezydentowi prerogatyw do negocjowania takich porozumień. Upokorzony i przegrany Clinton mógłby stracić poparcie we własnej partii, co przeszkodziłoby mu w przeprowadzeniu kolejnych ambitnych projektów, z planem wprowadzenia powszechnej opieki zdrowotnej na czele.
Będzie to też poważna klęska USA na arenie międzynarodowej. Po porażce NAFTA Clinton znajdzie się w bardzo niezręcznej sytuacji wobec szefów państw basenu Pacyfiku, z którymi spotyka się następnie w Seattle (o spotkaniu tym 8). Nie będzie mógł im zaproponować powołania do życia "wspólnoty Pacyfiku" pomyślanej na wzór Wspólnoty Europejskiej. Bardzo poważnie zagrożone zostaną rokowania w sprawie Ogólnego Porozumienia o Cłach i Handlu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta