System emerytalny do zmiany
Za Odrą
System emerytalny do zmiany
Niemiecki system emerytalny, w którym pokolenie pracujących finansuje ze swoich składek wypłaty dla emerytów, jest już nie do utrzymania. Co do tego zgodni są wszyscy.
Obecnie pracownik płaci do kasy emerytalnej 20 proc. zarobków brutto i po przejściu na emeryturę otrzymuje 70 proc. ostatniej płacy. Ponieważ jednak społeczeństwo niemieckie starzeje się, liczba zatrudnionych spada, a liczba uprawnionych do emerytury rośnie, 20-proc. składka nie wystarcza na sfinansowanie całego systemu. Sytuacja będzie się stale pogarszać. W roku 2030 liczba obywateli RFN powyżej 60 roku życia wzrośnie z 16, 5 do 25 milionów. Równocześnie liczba osób w wieku produkcyjnym (od 20 do 60 roku życia) zmniejszy się z 47 do 36 mln. Jeśli zatem dziś na trzy osoby w wieku produkcyjnym -- wliczając w to bezrobotnych, studentów i inne osoby, nie płacące składek -- przypada jeden emeryt, w roku 2030 jeden emeryt będzie przypadał na półtorej takiej osoby. Dziś pracownik musi oddać do kasy emerytalnej 20 proc. zarobku brutto -- za lat 30 będzie musiał poświęcić 40 proc. dochodu, aby utrzymać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta