Po angielsku, szwedzku czy po polsku
Pieniądze na mieszkania
Po angielsku, szwedzku czy po polsku
Na europejskich rynkach budowlanych działają różnego rodzaju inwestorzy, np. stowarzyszenia czy fundacje, konkurencyjne wobec spółdzielni mieszkaniowych. Inwestorzy ci budują niedrogie mieszkania, sprzedawane ludziom średnio zarabiającym. Firmy tego typu są zwykle subsydiowani przez państwo lub samorządy lokalne i powiązane z różnymi systemami oszczędzania na mieszkanie.
Projekt poselski, oparty na funkcjonującym od lat w Niemczech systemie kas mieszkaniowych, proponuje stworzenie odrębnych banków działających w formie spółek, które będą udzielały kredytów mieszkaniowych po co najmniej 2-letnim okresie oszczędzania. Budżet państwa udzielałby członkom kasy corocznej premii w wysokości 30 proc. zgromadzonych w tym czasie oszczędności.
Posłowie kontra rząd
Likwidowany obecnie resort budownictwa, autor ustawy o popieraniu budownictwa mieszkaniowego, zawierającej koncepcję kredytu kontraktowego oraz finansowania budownictwa czynszowego za pośrednictwem Towarzystw Budownictwa Społecznego, jest przeciwny propozycji poselskiej, uważając ją za nierealną w obecnej sytuacji rynku mieszkaniowego w Polsce. Resort finansów uważa, że państwo, bez sprawnie funkcjonujących na rynku banków hipotecznych operujących listami zastawnymi czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta