Do kogo należą filmy 50-lecia?
Od 1947 roku polscy filmowcy zrealizowali ponad tysiąc obrazów. I właściwie nie bardzo wiadomo, czyj jest ten narodowy skarb.
Do kogo należą filmy 50-lecia?
Barbara Hollender
8 stycznia 1947 roku Leonard Buczkowski zaprezentował widzom "Zakazane piosenki". Był to pierwszy film wyprodukowany w naszym kraju po wojnie. Od tego czasu polscy filmowcy zrealizowali ponad tysiąc obrazów. I właściwie nie bardzo wiadomo, do kogo ten narodowy skarb należy.
Do 1989 roku nie było z tym wielkiego problemu, bo wszystko było państwowe. Dzisiaj nic już nie jest tak oczywiste. A sprawa jest tym istotniejsza, że lata dziewięćdziesiąte przyniosły wzmożone zainteresowanie polskimi filmami. Rozwija się rynek wideo, bardzo chętnie sięgają po tytuły sprzed lat stacje telewizyjne, już nie tylko publiczne, ale i prywatne. Stare filmy to interes. Tylko kto ma prawo czerpać zyski z ich sprzedaży?
W roku 1989 ówczesny przewodniczący Komitetu Kinematografii Juliusz Burski wydał rozporządzenie, w którym z dniem 30 września zlikwidował Zespoły Polskich Producentów Filmowych, dzieląc je na 8 instytucji państwowych. Studia Perspektywa, Tor, Zodiak, Oko, Kadr, Profil, Zebra i Dom zyskały niezależność. Były to jednak organizmy niewielkie, więc nie chcąc ponosić kosztów oddzielnych księgowości i działów kadr, zawiązały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta